„Kiedy tańczę, tańczę; kiedy śpię, śpię; tak, a kiedy chodzę samotnie po pięknym sadzie, jeśli moje myśli odpływają na jakiś czas do odległych spraw, na jakąś inną planetę, prowadzę je z powrotem na spacer, do sadu, do słodyczy tej samotności, do siebie.”
– Michel de Montaigne
Każde z sześciu spotkań, trwa około trzech godzin. Kurs poprzedza spotkanie wprowadzające. W ramach kursu odbędzie się również Dzień praktyki Mindfulness. Jego termin zostanie ustalony w późniejszym czasie.
aspekt praktyczny. Podczas szkolenia zapoznać się można z różnymi praktykami, pozwalającymi na poznanie mechanizmów funkcjonowania ludzkiego umysłu oraz sposobów na łagodzenie szeroko pojętego stresu – zawodowego, zdrowotnego, międzyludzkiego.
– 23.01.
– 30.01.
– 6.02.
– 13.02.
– 20.02.
– 27.02.
– 6.03.
– 13.03.
– Sesja odbywa się w dniu rozpoczęcia kursu.
Zaczynamy tam gdzie jesteśmy; Rozpoznawanie niespokojnego umysłu (nie robienie nic) ; Uspokajanie umysłu; Postawa w medytacji siedzącej; Refleksja: Zaangażowanie i motywacja
Skanowanie ciała; Praktykowanie uważności ciała; Uważność w codziennym życiu; Odczuwanie życzliwości
Praktyka uważności nauczana przez Roba Nairna; Sesja uważności z oparciem na dźwięku; Nie-dążenie; Trzy-minutowa przestrzeń na oddech; Odpowiedź na przyjemne i nieprzyjemne zdarzenia
Uważny ruch; Medytacyjne chodzenie; Rozproszenie w trzech okresach czasu – Oczekiwanie na przyszłość, Rozpamiętywanie przeszłości, Myślenie w teraźniejszości; Oddech jako oparcie dla uważności; Cud oddychania; Przytomność oddechu; Tworzenie przestrzeni na oddech pośród codziennego życia; Refleksja: W pół drogi
Miłująca życzliwość; Obserwator i nurt podświadomości; Nurtu nie sposób zmienić; zauważanie nurtu
Nasze wewnętrzne środowisko; Nastawienie (Postawa); Poznawanie swego nastawienia do nurtu; Ponowne zbadanie definicji uważności; Miłująca życzliwość dla siebie i innych
Całodniowa sesja uważności: Dzień praktyki w milczeniu
Sesja całodniowa; Refleksje na temat milczenia i mówienia; Korzyści z milczenia
Model trzech kręgów: System zagrożeń, popędowy i kojenia; Z pobudzonej czerwieni w kojącą zieleń; Dalsze rozwijanie życzliwości dla siebie; Przerwa na współczucie dla siebie; Czym jest akceptacja? Praktykowanie akceptacji; Ćwiczenie RAIN (z poematem „Gospoda“)
Powrót do uważności z oparciem; Patrzenie z bliska (zbliżenie) i z odległości (oddalenie); Ponowne omówienie oparcia uważności; Puszczanie (porzucanie); Refleksja: Przegląd dotychczasowej podróży; Dokąd ruszasz dalej stąd?
Opłata zawiera:
– uczestnictwo w kursie
– konsultacja wstępna ( osobiście lub w formie rozmowy telefonicznej lub skype )
– bogate w treści materiały z ćwiczeniami
– nagrania praktyk
pracownia@mocpoznania.pl
dla pary: 1580 PLN/osoba
( spotkanie 8×2 h )
indywidualnie: 1980 PLN
( spotkanie 8×1,5 h)
Aleksandra Stanek – psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany nauczyciel Mindfulness MBLC
” Gdy zaczynamy dotykać swego serca i zarazem pozwalać, by było dotykane, odkrywamy, że w swej naturze jest ono niezmierzone, ogromne, nieograniczone. Odkrywamy, ile jest w nim ciepła, łagodności, ile przestrzeni”.
– Pema Cziedryn
Compassion Based Living Course ( CBLC- Kurs życia oparty o współczucie).
Kurs ma na celu wyruszenie w osobistą podróż pełną współczucia w celu włączenia go do życia codziennego. Treść kursu oparta jest o zasoby psychologii ewolucyjnej i buddyzm mahayana wraz z bogactwem przesłania tej tradycji.
Współczucie jest cechą wrodzoną każdemu z nas i jako taka może być pielęgnowana i wzmacniania. Rdzeniem współczucia jest wrażliwość na trudności jakie sami przeżywamy, jak i wobec trudności w życiu innych oraz chęć łagodzenia tego cierpienia, rozwijania się i odnalezienia szczęścia.
Uważność zwiększa naszą świadomość, podczas gdy współczucie pogłębia naszą świadomość odczuwaną z poziomu serca. Praktyka współczucia pomaga budować nasze wewnętrzne zasoby, aby odpowiadać na nieuchronne wyzwania w naszym życiu i zwiększać naszą zdolność do doceniania i rozwijania wdzięczności za dobro, które jest również obecne w naszym życiu. Jest to podróż, która wymaga zaangażowania i odwagi.
Struktura kursu wspiera uczenie się uczestników poprzez doświadczanie, a praktyka w domu jest nieodłącznym elementem podróży ze współczuciem.
Adresowany jest dla każdego, kto uczestniczył wcześniej w kursach uważności MBLC. Uczestnicy kursu MBSR lub innego kompleksowego treningu uważności będą poproszeni o uzupełnienie części zajęć.
Tematy kolejnych modułów:
* Sesja wprowadzająca- Czym jest współczucie?
* Powody praktykowania współczucia
* Współczujący bałagan
* Perspektywa ewolucyjna
* Tworzenie bezpiecznej przestrzeni
* Oswajanie wewnętrznego krytyka
* Współczująca istota
* Cztery niezmierzone jakości
* Rozszerzanie kręgów współczucia
* Podsumowanie: Współczucie w działaniu
Spotykamy się w 4 weekendy w godz. 10-14.30
Dodatkowo odbędzie się Dzień praktyki w godz. 10.00-16.00
Daje to razem 24 h kursu.
Przyjmujemy zapisy na edycję jesienną 2023. Szczegółowe terminy podamy wkrótce.
Opłata: 1300 zł
Opłata zawiera:
– uczestnictwo w kursie
– konsultacja wstępna ( osobiście lub w formie rozmowy telefonicznej lub skype )
– bogate w treści materiały z ćwiczeniami
– nagrania praktyk
Prowadzi:
Aleksandra Stanek – psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany nauczyciel Mindfulness MBLC oraz nauczyciel CBLC
Zapisy:
https://tiny.pl/9wmn5
Przy zapisach, proszę podaj preferowaną formę rozmowy wstępnej: osobiście, skype, telefon.